WIEDZA NASZA A FAKTY

Pofantazjujcie trochę, napiszcie co byście zmienili lub stworzyli nowego w Złotym Stoku. Oczywiście z umiarem, bo przecież kasyna nikt tu nie postawi :-)
Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek
Relacja: Sympatyk

Re: WIEDZA NASZA A FAKTY

Post autor: łazik » sobota 11 wrz 2010, 08:28

Granica zachodnia to była inna sprawa,tam najwcześniej wypędzano Niemców jeszcze przed podpisaniem ugody tym samym wymuszając układ granic.Stalin optował za tym aby granica była Odra i Nysa Łużycka, a zachód za tym aby szła Nysą Kłodzką i do Odry.Wówczas możemy mówić o wypędzeniu nie wysiedleniu,zrobiono to z zamiarem aby postawić zachodnich przywódców przed faktem dokonanym.O planach granic to lepiej powiedzcie dla czego Czesi wiszą Polsce jeszcze ponad 300 h terenów i do tej pory słupków nie przekopano.poz

hermenegilda
Dreptacz
Dreptacz
Relacja: Były mieszkaniec

Post autor: hermenegilda » sobota 11 wrz 2010, 12:00

eSCe sory że Cię zle zrozumiałem ale to nie Ci patrioci podejowali decyzję.Z całym szacunkiem hermenegilda

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec
Kontakt:

Post autor: _tomek » niedziela 12 wrz 2010, 17:10

GAWLITZEK pisze:No i fajnie.
Porob koniecznie fotki ruin,kapliczki i pozostalosci sladow ludzkich.Zrob wywiad z napotkana ludnoscia na temat historii i okolicy.Bedzie mozna stworzyc tu na forum(jak admin sie zgodzi) cos w rodzaju galerii np:,,ginace wsie ziemi zlotostockiej'' lub ,,bylo-nie minelo''.Jak masz jeszcze na tyle zdrowia to wdrap sie na szczyt Ptasznika,tam ponoc sa jakies pozostalosci kregow skalnych.
Pozdrawiam

Byłem dziś na pozostałościach wsi Ptasznik. Ani na rower, ani nawet na spacer się to nie nadaje :) pokrzywy po pas.
Bez GPSa też bym tego miejsca nie znalazł...
Opiszę to w nowym wątku w "okolice złotego stoku".

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » środa 15 wrz 2010, 19:12

Czy ktos posiada informacje gdzie i czy wogole dawniej w Zlotym Stoku istanialy wiatraki?
Pozdrawiam
Przyjaciel ziemi złotostockiej

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » czwartek 30 wrz 2010, 21:54

Taka teorie możemy wykluczyć lub przyjąć na zasadzie ukształtowania terenu.Po co budować wiatrak w miejscu gdzie wiatr jak jest to jest a jak go nie ma to co? Raczej źródłem energii młynów ,pewnie o nie chodzi była woda[koła na tamach].Miasto nie było rozrośnięte w stronę kamieńca czyli wietrzny korytarz,więc pewnie choćby dostrzeżono taki potencjał to miało się to nie ekonomicznie do kół blisko zabudowań.Młynów było sporo na przestrzeni czasu:zbożowe,młyny x,tłuczki urobku w naszym przypadku.To wszystko nie miało za bardzo sensu istnienia w naszym układzie gdzieś indziej niż wąwóz Złoty Jar.Pewnie po to były dwa 'czarne stawy' i ruiny tam ,czy pod mostem na Traugutta ,czy na zakładzie.W naszej kronice jest kilka faktów budowy na rzece ,czy młynów czy urządzeń do przekładania energii np. na koła.poz

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » piątek 01 paź 2010, 14:40

Faktycznie, chyba oprocz mlynow wodnych nic nie bylo.Teraz z innej beczki.Jak juz wiemy dawniej na kamieniolomach znajdowala sie Orla Skala z dwoma jaskiniami.Niestety wraz z eksploatacja kamieniolomu jaskinie zniknely...Czy ktos wie lub dotarl do informacji jakiego pochodzenia byly to jaskinie:czy naturalne czy po sladach gornictwa?
Czy jest jakas wogole szansa by u nas,w naszych zlotostockich skalach mogly powstac naturalne jaskinie?
Pozdrawiam

bułka
Gwarek
Gwarek

Post autor: bułka » sobota 02 paź 2010, 17:50

nie sądzę. Jaskinie powstaja w skałach tzw miękkich i "wymywalnych" jak wapienie w granitach i gnejscach nie słyszałam żeby były. W łupkach tez raczej nie. Tak jak w tatrach - sa tylko z jednej strony, w Tatrach niskich bo sa z wapieni właśnie. W tatrach wysokich gdzie sa gnejsy nie ma jaskiń. Tak samo Jura Krakowsko-Częst. same wapienie.
No ale nie jestem ekspertem więc na 100% nie powiem, że nie.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » niedziela 03 paź 2010, 10:51

bułka pisze:nie sądzę. Jaskinie powstaja w skałach tzw miękkich i "wymywalnych" jak wapienie w granitach i gnejscach nie słyszałam żeby były. W łupkach tez raczej nie

Jesli chodzi o jaskinie to bardziej chodzilo mi wlasnie o teren naszych wapiennikow i okolic-tam juz chyba taka mozliwosc istnieje?Jest tu jakis geolog na forum? :)
PS.Bulka-koniecznie wrzuc tu zdjecia tego starego przewodnika :-)e073
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » niedziela 10 paź 2010, 14:11

Jeszcze armata brakuje :shock:
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » sobota 11 gru 2010, 21:35

Ciekawostka dla Babci. W piwnicy jest coś czego nie sprawdziłem do końca,a właśnie sobie przypomniałem.Weź kołek drewniany i obstukaj posadzki,w jednym miejscu będzie głuchy odgłos a właściwie już echo. :wink: poz

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » niedziela 12 gru 2010, 20:41

łazik pisze:Ciekawostka dla Babci. W piwnicy jest coś czego nie sprawdziłem do końca,a właśnie sobie przypomniałem.Weź kołek drewniany i obstukaj posadzki,w jednym miejscu będzie głuchy odgłos a właściwie już echo. :wink: poz
Moze wiecej informacji.Jak to tak mozna podsycic watek bez szczegolow :( Wpadliscie na trop skarbu?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » niedziela 12 gru 2010, 21:34

Spokojnie jak na wojnie :D ,znam babciny budynek jak własną kieszeń,niech babcia zrobi co mówię i odpisze.Mieszkałem tam 3 miechy :D to były czasy :D poz

Awatar użytkownika
Marcin Przybysz
Sztygar
Sztygar
Kontakt:

Post autor: Marcin Przybysz » środa 15 gru 2010, 15:58

Nie lepiej od razu napisać, że zdechłego kota tam x lat temu zakopałeś 8)
Obrazek

Babcia
Sztygar
Sztygar

Post autor: Babcia » środa 15 gru 2010, 16:22

ja nie należę do tzw. poszukiwaczy skarbów. Dla mnie najcenniejsi są ludzie a jeśli ktoś chce byc odkrywcą to zapraszam. Jeśli ktoś znajduje w swoim domu przy okazji remontu jakieś "skarby" to dobrze ale rozwalac chałupę bo coś może byc to nie w moim stylu ale nie zabraniam tego innym. Z tego co słyszałam to jak Pingwin był gospodarzem w Jarze bywały tam "niezłe imprezki" a ja niestety to przerwałam. Poz.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » środa 15 gru 2010, 18:48

Oj Marcin :D .Babciu,napisał bym coś ale odpiszesz że znów Cie źle zrozumiano.Pod twoim budynkiem może być zwykły chodnik.Jakie skarby :D Gdyby to był chodnik to ciekawe ,bo przy tej posesji jest kilka wejść[zawalonych].Nie mam pojęcia jakie tam remonty poczyniłaś ,informację daję Ci z dobrej chęci.poz

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » środa 15 gru 2010, 23:19

łazik pisze:.Pod twoim budynkiem może być zwykły chodnik.Jakie skarby :D Gdyby to był chodnik to ciekawe ,bo przy tej posesji jest kilka wejść[zawalonych].Nie mam pojęcia jakie tam remonty poczyniłaś ,informację daję Ci z dobrej chęci.poz
Sprawe trzeba koniecznie przebadac.A jak tam cos jest ukryte?Posadzka to nie problem-sie skuje,sie zaleje z powrotem :) Lazik jest fachowcem,niech babcia da mu wolna reke w badaniach.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » piątek 21 sty 2011, 18:46

Ile prawdy jest w tym,ze domy na Humlu z racji bycia uzdrowiskowymi mialy wewnatrz ,,pijalnie'' lub ,,czerpalnie wod''.Czy cos zachowalo sie do dzisiaj?
Pozdrawiam

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » piątek 21 sty 2011, 20:26

Teraz pewnie nic tam nie znajdziesz, domy uzdrowiskowe to szkoła leśna i dwa budynki niżej. O ile pamiętam to wykonano projekt, zamówiono lub zakupiono pompy, zawory i rury do doprowadzenia wody z budyneczku ujęcia wody arsenowej przy kładce do kamieniołomu dolomitu. Wygląd tego bydyneczku jest dostępny. Prawdopodobnie publikacje o szkodliwości arsenu w wodzie ale szczególnie działania IWŚ zatrzymały planowaną inwestycję. Odsprzedanie budynku sanatoryjnego na szkołę leśną potwierdzały te przypuszczenia. Ale z drugiej strony dwa pozostałe budynki wystarczyłyby na cele uzdrowiskowe. Były też wzmianki o podobnej inwestycji w Kudowie,również w oparciu o wodę zawierającą arsen. Może stosowanie tej wody do szybkiego leczenia uszkodzeń skóry było stosowane w Kudowie. Napewno tam można znaleść stosowne informacje. Ciekawy temat do rozpracowania. Powodzenia.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » piątek 21 sty 2011, 22:10

Dzieki Arsenie.Myslalem,ze w Willach juz te instalacje byly zamontowane.Na kilku pocztowkach widac nad jedna Willa podpis ,,Kurhaus''-czyli dom zdrojowy.Ale sam malutki wyciek ze zrodelka na Zlotej to bylo za malo by myslec o uzdrowisku.Niemcy musieli miec w planie jakies wieksze,bardziej wydajne zrodlo.
Moze poczatkowo wode ze zrodelka donoszono w celach leczniczych na Humel,lub sprowadzano z okolic Paczkowa z ,,Weber Quelle''.Reklama z lat 30-tych mowi,ze wode z tego zrodla rozprowadzano we wszystkich lepszych lokalach w Reichenstein.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Historia Złotego Stoku[Reichenstein]

Post autor: łazik » niedziela 10 lip 2011, 22:25

Dziś przeczytałem że w 1xxx, zrabowano transport złota jadący z Reichenstein.Cytat daruję .Przeczytałem w historii pewnego miasta.

ODPOWIEDZ