WIEDZA NASZA A FAKTY

Pofantazjujcie trochę, napiszcie co byście zmienili lub stworzyli nowego w Złotym Stoku. Oczywiście z umiarem, bo przecież kasyna nikt tu nie postawi :-)
Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek
Relacja: Sympatyk

Re: WIEDZA NASZA A FAKTY

Post autor: łazik » wtorek 07 wrz 2010, 08:32

Ptasznik to nazwa góry w Chwalisławiu ,ktoś kiedyś mi wspominał o ruinach,coś więcej może nam powiedzą mieszkańcy .poz

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » środa 08 wrz 2010, 11:12

O Gorze ,,Ptasznik'' wiem tylko nie chcialem nic sugerowac bo chcialem sie dowiedziec czy wies lezala na tej gorze wlasnie czy gdzie indziej.W tej relacji ktora kiedys czytalem byly wlasnie ruiny zarosniete lasem.Tylko jak ta wies sie nazywala przed 1945r :?: Gore nazywano VOGELBERG,moze wies tak samo.
Niektore zrodla podaja,ze Gora Ptasznik mogla byc w zamierzchlych czasach poganskim osrodkiem kultowym.
Pozdrawiam
Przyjaciel ziemi złotostockiej

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » środa 08 wrz 2010, 17:19

W obecnym czasie są tam dwie ruiny i zakryta studnia,dowiedziałem się od mieszkańca Chwalisławia .Co reprezentowały owe budowle ,nie wiem .Nie sądzę aby była tam odrębna wieś,raczej był to teren follmersdorfu,z racji bliskości owej góry od zabudowań obecnej wsi.poz

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » środa 08 wrz 2010, 18:29

łazik pisze:W obecnym czasie są tam dwie ruiny i zakryta studnia.
Albo wiec te dwie ruiny to pozostalosc dawnej osady tak starej,ze juz nawet niewiele ruin zostalo lub tak jak napisales byly to gospodarstwa nalezace do Follmersdorfu.Przydalyby sie jakies stare mapy tego rejonu z zabudowa by skonfrontowac nasze teorie.W kazdym razie dziekuje Ci za zrobienie wywiadu i informacje.A teren jak juz wspomnialem ciekawy-przypuszczalnie osrodek kultu poganskiego(kultura luzycka?).Moglo tam na szczycie tez jakies bostwo stac.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
eSCe
Rotman
Rotman

Post autor: eSCe » środa 08 wrz 2010, 20:15

Może trochę rozjaśnię problem wycinkiem mapy sztabowej z 1919r, unacześnionej w 1930:
Obrazek
W górnym prawym rogu jest południowy "koniec" Chwalisławia (Leśniczówka). W środku mapki Góra Ptasznik, a w południowo-zachodnim rogu Ptasznik. Z tego miejsca w linii prostej do leśniczówki jest ok 2,6 km (po drodze jest granica Hrabstwa Kłodzkiego) a do Jaszkowej Górnej w kierunku SW tylko 1,5 km.
W spisie miejscowości wspomnianego hrabstwa, zamieszczonego na stronie: http://ladekzdroj.w.interia.pl/nazwy.html można znależć taki wiersz "Ptasznik - Vogelberg b. Oberhannsdorf".
Z tej mapki wynika, że kiedyś było dużo dróg leśnych i ścieżek wiodących z każdej strony na szczyt Ptasznika. Warto by sprawdzić jak jest tam obecnie. :)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » środa 08 wrz 2010, 21:57

Dziekuje eSCe za wstawienie mapy i pomoc.Jednak wies PTASZNIK to fakt.Szkoda,ze tak malo wiemy o takich miejscach jak wlasnie Vogelsberg,Tannzapfen,Wrzosowka,Osada w Przeleczy Rozaniec i wiele innych ktore istnialy przez kilkaset lat a po 1945 r.zostaly wyludnione i zrownane z ziemia.Niektore z nich mogly powstac na siedliskach dawnych plemion.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec
Kontakt:

Post autor: _tomek » środa 08 wrz 2010, 22:47

Dzięki eSCe za tę mapkę, Nałożyłem ją sobie na topo 1:25000 (tzw. sztabówkę) i w miejscu gdzie jest wieś na sztabówce jest kapliczka z podpisem "Ptasznik".
Nie wiedziałem, że tam była wieś. Dzięki. W wypadku dobrej pogody pojadę tam w weekend rowerem to zrobię fotki.

To miejsce to dokładnie tu:
http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s ... 1&t=h&z=15

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » środa 08 wrz 2010, 22:56

No i fajnie.
Porob koniecznie fotki ruin,kapliczki i pozostalosci sladow ludzkich.Zrob wywiad z napotkana ludnoscia na temat historii i okolicy.Bedzie mozna stworzyc tu na forum(jak admin sie zgodzi) cos w rodzaju galerii np:,,ginace wsie ziemi zlotostockiej'' lub ,,bylo-nie minelo''.Jak masz jeszcze na tyle zdrowia to wdrap sie na szczyt Ptasznika,tam ponoc sa jakies pozostalosci kregow skalnych.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » środa 08 wrz 2010, 23:08

Oj pojeździłem w to lato po okolicy, ale akurat nie tam. Kieruję się zasadą - jedź drogą, którą nigdy w życiu nie jechałeś. Zadziwia mnie ile odkrywam.

Niektóre domy popadają w ruinę, a inne są wyremontowane i zamieszkałe. Przykładowo dom pod adresem Mąkolno 100 - kto wie gdzie jest - zagadka! (Mąkolno 99 jest przy kościele, ale to zmyłka, a nie podpowiedź :)

Do domu obok - zamieszkanego jeszcze 10 lat temu teraz nie ma którędy dojechać - takie chaszcze.
Za to gdzieś kilometr niżej - nad stawem mamy dwa domki letniskowe - w Mąkolnie!

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » środa 08 wrz 2010, 23:34

Ja tez w swoich wojazach kieruje sie zasada wybierania drog nowych,nieznanych.Nigdy nie wiadomo co jest na koncu...
Miejsc takich jak Ptasznik jest wiecej.Tutaj przyklad galerii bliskiego nam w sumie Marcinkowa(poszukiwano tam niegdys rud uranu).Naprawde miejsce jest bardzo klimatyczne,tajemnicze.Zdjecia wyszly super,ta mgla,sepia...Fajnie gdyby nasze okolice i zapomniane obiekty,ruiny tak sfotografowac a jest co.
Marcinkow-Martinsberg
http://www.gr.introne.com/exploracje/marcin_kosciol.htm
http://www.gr.introne.com/exploracje/marcin_wioska.htm

A tu artykul pt:,,ginace wioski ziemi klodzkiej''":
http://www.ziemiaklodzka.pl/action.php? ... art_id=192
Pozdrawiam

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » czwartek 09 wrz 2010, 19:38

Musicie wiedzieć jedno. Po 1948 r. Góra zadecydowała, że wszystkie miejscowości od granicy państwa w głąb na obszar około 50 km miały byc zlikwidowane. Pas strefy przygranicznej miał być czysty. Dzieci które wyjeżdzały do burs lub na studia musiały podpisac i ich rodzice że już więcej na stałe tu nie wrócą. Pozdrawiam Szperacz.

Awatar użytkownika
eSCe
Rotman
Rotman

Post autor: eSCe » czwartek 09 wrz 2010, 19:57

Szperacz napisał:
..."wszystkie miejscowości od granicy państwa w głąb na obszar około 50 km miały byc zlikwidowane. Pas strefy przygranicznej miał być czysty. "
Nie wierzę! Pierwsze czytam. To chyba szalony pomysł równy rzekomemu planowi "wysadzenia pałacu w Kamieńcu" w 1981r. Jakieś źródło?

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » czwartek 09 wrz 2010, 20:29

Zrchiwum państwowe w Kamieńcu Ząb. Szukaj w teczkach z dokumentami Kudowa, Kudowa Czermna. Plan szalony ale prawdziwy. Pozdrawiam Szperacz.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » czwartek 09 wrz 2010, 22:58

Ja w te glupie pomysly PRLu po 1945 r wierze.Ale o ile dobrze zrozumialem to szperacz napisal,,mialy byc zlikwidowane''.Wiec pewnie to byl plan ale ostatecznie odstapiono od tego bowiem obecnie zarowno w glab Polski(Zloty Stok!) jak i Czech(Javornik,Bila Voda) miasteczka i wioski sie ostaly.
Pozdrawiam

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » piątek 10 wrz 2010, 07:20

Zwróć uwagę ile zniknęło, po ilu wioskach zostały tylko ruiny szczególnie Kotlina Kłodzka. Plan realizowano małymi kroczkami najpierw wioski, później miały zniknąć inne miejscowości. Tak bardzo komuna bała się PRZYJACIÓŁ z za miedzy. Pozdrawiam Szperacz.

Awatar użytkownika
dobekfooto
Moderator
Moderator
GG: 8824316
Kontakt:

Post autor: dobekfooto » piątek 10 wrz 2010, 14:03

Szperacz pisze:Musicie wiedzieć jedno. Po 1948 r. Góra zadecydowała, że wszystkie miejscowości od granicy państwa w głąb na obszar około 50 km miały byc zlikwidowane. Pas strefy przygranicznej miał być czysty.
50km w głąb ? W takim razie trzeba by było zlikwidować całą Kotlinę Kłodzką. Dobrze, że to nie doszło do skutku.
"Buntu nie boji sie wladca ten,
co by z powiek spedzal mu sen.
Lecz nie poradzisz nic bracie moj ..."

Awatar użytkownika
eSCe
Rotman
Rotman

Post autor: eSCe » piątek 10 wrz 2010, 20:49

Jestem po kilku rozmowach ze starszymi kolegami (znającymi zagadnienia pogranicza) i wszyscy indagowani na temat planów ?oczyszczania? pasa granicznego o szerokości 50 km z siedzib ludzkich (a więc wsi i miast), robili wielkie :shock: . Nigdy nikt nie słyszał, a tym bardziej czytał, o takim wariactwie. Gdyby tak było, to niezależnie od okresu PRL-u i ekipy rządzącej , byłby to powód do kpin i żartów wśród normalnych ludzi. Przychodzi mi na myśl jedyne sensowne wytłumaczenie: ten dokument, to zapis wystąpienia jakiegoś lokalnego ?stratega?; tak WIELKIEGO jak mała wieś Czermna. Nie dajmy się zwariować i nie mąćmy w głowach młodym ludziom; poprzednie pokolenia to też Polacy, patrioci, dobrze wykształceni i chwała im za to, że potrafili godnie przetrwać okres stalinowski i następne etapy ?komuny?. Nieliczni źli ludzie byli, są i będą w przyszłości. Problem tylko w tym, aby nie dochodzili do władzy?
Rogóżka, Ptasznik i kilka innych wyludnionych wsi w naszym rejonie, to na pewno nie efekt dawnego super tajnego planu; to pochodna sytuacji demograficzno-ekonomicznej, a sam proces został przyśpieszony w ostatnich latach. Taka jest prawda.
Mam nadzieję, że nikogo nie uraziłem a nasze ?kółko historyczne? rozgryzie jeszcze niejedną lokalną tajemnicę.

hermenegilda
Dreptacz
Dreptacz
Relacja: Były mieszkaniec

Post autor: hermenegilda » piątek 10 wrz 2010, 22:43

Piszesz o patriotach,masz na myśli marszałka związku radzieckiego i polski konstanty rokossowski,generał popławski stanisław,wanda wasilewska a może bolesław bierut(wybacz ale specjalnie z małej litery)jestem związany z pograniczem bo na Humlu mieszkałem dwa lata.Taki plan był ale do granicy zachodniej.Miasta które nie mogą się podnieść do dziśiaj-Gubin,Kosrzyń nad Odrą,Słubice.Jutro jadą do Kostrzyna na "Dni twierdzy".Jeśli chodzi o Kotlinę Kłodzką to Miał być teren zmilittaryzowany bo Czesi mieli na niego chętkę.Serdecznie pozdrawiam.

hermenegilda
Dreptacz
Dreptacz
Relacja: Były mieszkaniec

Post autor: hermenegilda » piątek 10 wrz 2010, 22:55

Niedawno tow.Jaruzelski w jednym z wywiadów powiedział że oni święcie byli przekonani o imperialiżmie.Tereny 30 km od Odry i Nysy zaczęto zagospodarowywać dopiero po wizycie Brandta w 1971 roku.hej

Awatar użytkownika
eSCe
Rotman
Rotman

Post autor: eSCe » sobota 11 wrz 2010, 08:13

Normalnie , po ludzku mnie wkurza, jak ktoś wypacza moje słowa. Hermenegildo: czytaj powoli i swój tekst adresuj do ?złych ludzi?. Z Twojego wykazu ?patriotów? tylko jedno nazwisko: Rokossowski pasuje do mojej wypowiedzi (inż. Zbigniew Rokossowski, dyrektor Zakładów Przemysłu Arsenowego, prześladowany przez UB w 1949r). Pozostałe nazwiska i ich ?zasługi? znam, historia ich osądziła. To może jeszcze uściślę: do patriotów zaliczam wszystkich Polaków, zwykłych ludzi, którym udało się godnie żyć i przetrwać lata okupacji i pozostałe lata ?zniewolenia? jak to określają inni. Mam nadzieję, że już wszystko jasne?
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ