WIEDZA NASZA A FAKTY

Pofantazjujcie trochę, napiszcie co byście zmienili lub stworzyli nowego w Złotym Stoku. Oczywiście z umiarem, bo przecież kasyna nikt tu nie postawi :-)
Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek
Relacja: Sympatyk

WIEDZA NASZA A FAKTY

Post autor: łazik » środa 10 lut 2010, 21:15

Ten dział poświęcam tym którzy widzieli lub coś słyszeli o historii naszej okolicy.proszę zwykłych mieszkańców o wkład w historię.Podawajcie tu wszystko co przez całe swoje życie powiedział wam starszy sąsiad,przyjaciel,największa plotkara w mieście,czy też wasze własne z życia wzięte fakty. Poruszmy trochę wyobrażnię konfrontując ją z twardą historią NIE BÓJCIE SIĘ NAWET POFANTAZJOWAĆ.Podaję przykład; SŁYSZAŁEM ŻE W1968 MIROSŁAW KUCHE...[ BEZ PODAWANIA NAZWISK ]ZASYPAŁ WEJŚCIE NA UL LEŚNEJ ZA SWOJĄ KOMÓRKĄ ,BYĆ MOŻE BYŁY TO OSTATNIE WIDOCZNE ŚLADY PODZIEMI ZAMKU ZŁOTOSTOCKIEGO.INNY PRZYKŁAD; FIRMA WYKONUJĄCA REMONT NASZEGO SZPITALA ODKRYŁA POD POSADZKA STUDNIĘ, . PROSZĘ NASZYCH MIŁOŚNIKÓW HISTORII O PODDAWANIE TYCHŻE OPOWIEŚCI TORTUROM.NIE ZAMYKAJMY UST NASZYM MIESZKAŃCOM.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Re: WIEDZA NASZA A FAKTY

Post autor: GAWLITZEK » środa 10 lut 2010, 23:06

Takich zaslyszanych historii od mieszkancow jest mnostwo.Czesc z nich to plotki jednak duzo(szczegolnie z opowiadan starszych ludzi)jest ciekawych i przekonujacych.Wazne sa te dotyczace rzekomych ,,odkryc'' miejsc do ktorych dzis ciezko dotrzec lub jest to niemozliwe.Z najwazniejszych wymienie narazie niektore.A oto one:
-opowiadania mieszkancow z lat 50 -tych o wielkich,nigdy nie zbadanych piwnicach w domu rynek 17.Dzis te piwnice sa zasypane.Widac tylko jeden poziom,a podobno byly(juz w latach 50tych byly ciezkie do przejscia) zejscia do nizszych poziomow.Kto sie orientuje w historii to wie,ze to jeden z najstarszych budynkow w miescie.Nie strawil go pozar rynku w 1836.Nawet mimo wielokrotnej przebudowy widac wiekowe elementy parteru a takze piwnic.Co kryja te niezbadane kilkusetletnie niewatpliwie pomieszczenia-tego do dzis nikt nie zbadal.W piwnicy jest mnostwo gruzu,nie wiadomo co pod nim,mimo to wielkosc komory dalej robi wrazenie.
-opowiadania o rzekomej zamknietej ,,klapie'' na zielencu pod poludniowa sciana ratusza(rowniez lata powojenne).Klapa ta podobno byla wejsciem do piwnic.Dzis-jezeli jeszcze to wejscie istnieje to lezy pod warstwa trawy.
-historia o zarwaniu ulicy na Lelewela(blizej rynku).Zapadl sie tam kawal asfaltu i ukazala sie pusta,szeroka przestrzen w dole.Czy to byly jakies stare piwnice czy co innego,nie wiadomo bowiem szybko zasypano.
-historie o kosciach ludzkich odkopanych w piwnicach mennicy,o ,,dymie'' z ogniska w piwnicach mennicy ktory uciekal szczelinami w scianach i wylatywal juz w innym pomieszczeniu a takze o zasypanych tunelach na placu koscielnym,kryptach -to tak na koniec w skrocie.

Co do studni pod podlogami domow to nic nowego.W rynku tez taka odkryto a pewnie jest wiele wiecej.Jedno mnie dziwi.W wiekszym miescie,przy kazdej okazji sa prace archeologiczne nawet jak nie ma przeslanek,ze cos w danym miejscu ciekawego istnialo.Natomiast w Zlotym Stoku gdzie by nie kopali to zawsze samowolka.Brak nadzoru archeologicznego ,ludzie kradna na potege.Jest tyle ciekawych miejsc do zbadania:zamek,miejsce kazni,okolice ratusza,mennicy,ewangelika.Czemu tam nigdy nie prowadzono zadnych badan rozpoznawczych.Czy ktos moze mnie oswieci.
Pozdrawiam
Przyjaciel ziemi złotostockiej

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » piątek 12 lut 2010, 09:58

Na Gawlitzka zauważyłem zawsze można liczyć .Spodziewaj się niekiedy ciekawych informacji na skrzynce Nie liczę że szybko mieszkańcu dotrzesz na tą stronę,ale jeśli tu się znajdziesz,to powiedz swoim znajomym ze może tu opowiedzieć wszystko co związane jest z historią złotego stoku .Wiele książek historii ma puste strony.może z czasem razem je uzupełnimy .Na razie mam jeszcze dwa pytanka do was. Pierwsze związane ze stacjonowaniem wojsk rosyjskich pod jawornikiem,była tam rozbita tymczasowo duża jednostka .W którym to było miejscu,a właściwie interesuje mnie prosta rzecz.Gdzie wywalali śmieci?Drugie pytanie troszkę poważniejsze,mianowicie u kogo w rękach wylądowały mapy kopalni,7szt z przerabianego budynku na żłobek?Tych map nikt Ci nie ma prawa przecież zabrać ,ale jest to wiedza nasza,i prosił bym chociaż o ksera.Może przyczynisz się do zapisania pustej strony naszej historii.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » piątek 12 lut 2010, 10:04

Chyba że są to mapy powszechnie znane,wówczas nie mam o co prosić.

Awatar użytkownika
eSCe
Rotman
Rotman

Post autor: eSCe » piątek 12 lut 2010, 15:05

Kilka planów jest w podziemiach kopalni. Jeśli są to oryginały, to żywot ich będzie krótki.
Obrazek

Ktoś powinien mieć protokół likwidacji Muzeum ale i tak wiadomo, że zbiory uległy rozproszeniu.
Sprawa ich odzyskania może być aktualna z chwilą reaktywacji muzeum/izby pamięci, czyli nigdy!
Skąd przekonanie? Z czytelnych sygnałów a właściwie faktów dokonanych. Wszyscy widzą, że Miasto pozbywa się wszystkich miejsc, które można by na taki cel przeznaczyć. Zresztą nasze Forum nie ma siły przebicia i cała dyskusja pozostaje w wąskim kręgu.
Ktoś powiedział, że nadzieja umiera ostatnia - zobaczymy czy to się sprawdzi.
Pozdrawiam aktywnych i biernych użytkowników Forum.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » piątek 12 lut 2010, 15:52

Nie są to te mapy .Są w stoku jeszcze inne.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » piątek 12 lut 2010, 16:06

To nie sa te mapy-faktycznie.Te kopalniane wisza tam od 1996 r.Nie wiem co sie stalo z mapami ze zlobka,prawdopodobnie sa w prywatnych rekach.Co do jednostki przy Jaworniku tez nie mam informacji gdzie obozowali.Nalezy przypuszczac,ze wyrzucali smieci gdzie popadnie.Jezeli interesuja Cie laziku inne historyczne smietniska w Zlotym Stoku to moge to podac.

PS.Forum nie ma przebicia bo jest nas za malo.Gdyby tu bylo z 10 osob,pasjonatow,mieszkajacych w Zlotym Stoku to by byla grupa majaca duzy wplyw na burmistrza i rade gminy.Ale widac,ze nawet 10 preznych osob na Zloty Stok to za wiele :!:
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » piątek 12 lut 2010, 18:33

Jutro będą jakieś papiery,od żyjącego sędziwego chemika . Ten Pan pracował w zakładzie i jako nieliczny miał do czynienia ze złotem po wojnie.Wyślij mi na skrzynkę Gawlitzku powyrzsze śmietniska może jeszcze mnie tam nie było.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » sobota 13 lut 2010, 16:52

Zgodnie z obietnicą jakieś papiery są.Jest to cała księgowość z roku 1940 dotyczące firmy Lauchtenberger Kalkwerke /Ziegelej,czyli firmy przerobu wapienia i cegielni W REICHENSTEIN.Rewelacji morze tam nie ma ale są rachunki ,umowy ,projekty maszyn ,projekty form cegielni ,projekty wyrobów i ładna pocztówka zakładu Kalkwerke.Dowiedziałem się również o następne materiały.Zawsze to jest dobry początek. Całość jest trochę zniszczona.Dla planowanego udostępnienia wapienników turystom morze coś ciekawego tam się znajdzie.Gawlitzku jak coś z tego będziesz potrzebował daj znać,jest tego za dużo abym całość przesłał.posting.php?mode=reply&f=10&t=600#

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » niedziela 14 lut 2010, 08:43

Plany kopalni powinny się znaleść w Archiwum w Kamieńcu. Dużo planów znajduje się w archiwum zakładu w Mąkolnie. Są to plany na arkuszach metalowych i bezwzględnie powinny być zachowane dla potomnych-dlatego w Archiwum w Kamieńcu bo innaczej podzielą losy eksponatów z Muzeum. Zgodnie z prawem, eksponaty przekazywane komukolwiek, powinny być przekazane protokółem, a wiec protokół przekazania powinien znajdować się albo w Zakładzie albo powinny posiadać go władze miasta. Natomiast plany ruchu kopalni napewno znajdują się w Urzędzie Górniczym. Napewno znajdująś się również w rękach prywatych-były wykonywane dawniej w sześciu egzemplarzach.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » niedziela 14 lut 2010, 14:07

Otrzymalem materialy dotyczace Kalkwerke Reichenstein oraz Ziegelei.Jestem pelen podziwu dla lazika za trud wlozony w odkrywanie i ocalanie tak waznych hitorycznych materialow o Zlotym Stoku.Musze przyznac,ze na podstawie tego zbioru moznaby nie artykul napisac ale porzadne opracowanie dotyczace dawnego Zakladu Wapieni w Zlotym Stoku.Sa tam:plany,szkice,maszyny,wyroby i wiele innych.
Niemozliwe jest tu umieszczenie calosci-a nawet nie ma sensu.Wrzuce wiec przykladowe zdjecia.

http://img31.imageshack.us/slideshow/we ... 30667m.jpg

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » niedziela 14 lut 2010, 22:41

Arsenie witam i cieszę się że masz czas dla nas, jestem wdzięczny za zlokalizowanie części map.Szkoda że lezą gdzieś i nie napędzają wyobrażni naszym oczom. .Jestem tego samego zdania aby eksponaty były w chronionym miejscu ,zapobiega to niekontrolowanemu obiegowi .Minusy są takie w naszych realiach , że nikt ich nie widzi bo leżą w magazynach archiwum.To nikomu nie służy ,dla tego jak coś mamy to dawajmy to na forum w postaci kopi ,nie każdy zna tamte reichenstein.Pozostaje mi tylko zachęcenie w dobrej intencji;jak ktoś doda na forum ciekawą opowieść I ja dam ,jak ktoś da nam oko cieszyć reliktem przeszłości ja też dam.CZY WY BOICIE SIĘ NASZEGO PRAWA?NIE JEST ONO TAK TRAGICZNE.pozdrawiam.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » sobota 20 lut 2010, 10:55

1 .Około 2m wysokości,z ruchomą głowicą stoi słup,chyba z piaskowca na granicznej,czy ktoś go jeszcze widział?
2 .Za czarnym stawem około 500m w kierunku paśnika i trochę dalej w stronę Jawornika na skałach są wyryte jakieś szczałki jest też x .Co to za oznaczenie?
3 .dostałem fajną opowieść od znajomego.szukam potwierdzenia.mianowicie na leśnej Kuchejda trzymał w stajni konia ,latami koń tam się załatwiał.pewnego dnia koń się zapadł pod ziemię w tej stajni,po prostu przegniło sklepienie jakiejś ukrytej piwnicy.konia wyciągał dźwig, :P

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » sobota 20 lut 2010, 12:55

Odpowiedz lazikowi:
1.Slup o ktorym mowisz to pewnie ten slynny granicznik z rzymskimi lub lacinskimi napisami-niepamietam.Kto wie ile mial lat.Byl piekny,w 4 osoby bylo ciezko glowice ruszyc.Niestety ktos juz glowice gwizdnal.Zaluje,ze jej nie ukrylem.
2.Znakow na skale nie przypominam sobie ale moga to byc symbole i oznaczenia gornicze lub....niemieckie oznaczenie ukrycia skarbu(zrob foto przy okazji jak bedziesz i wrzuc tutaj).
3.Co do historii konia to nie slyszalem ale nie dziwie sie wcale jezeli to prawda.Najlepiej spytaj Pana Kuchejde.Teren dawnego zamku nigdy nie zostal eksplorowany.Fundamenty dalej istniaja z tego co wiem.Moznaby wiec w przyszlosci okreslic rozmiar zamku i zasieg terenu jaki obejmowal.A przeciez nawet odkopanie piwnic to bylaby atrakcja-moznaby bowiem rozglosic wiadomosc,ze w Zlotym Stoku sa ruiny i piwnice kilkusetletniego zamku.Ale czekam na lepsze czasy i ludzi w Gminie z fantazja bo narazie nikt sie tym nie interesuje :(

Awatar użytkownika
Primus Inter Pares
Gwarek
Gwarek

Post autor: Primus Inter Pares » poniedziałek 08 mar 2010, 21:03

Odpowiadam dla eSCe w sprawie planów w kopalni.
Bodajże 5 lat temu na prośbę pani prezes ZTiF wraz z drugą osobą przeprowadziłem w PUT Kop.Złota , inwentaryzację planów i eksponatów tam wystawianych. ZTi F nie miało protokólarnego ich wypożyczenia a Izbę Pamięci z ostatniego miejsca ?Pod Kurką? koło kościoła zlikwidowano nie ewidencjonując eksponatów ( przez to wiele ich stracono). Leżały one długo w biurowcu i po jakimś czasie poprzednik prezes ZTiF wypożyczył na słowo dla kopalni. Spis zinwentaryzowanych eksponatów po podpisaniu przez prezesa PUT został przekazany pani prezes ZTiF. Ponieważ widać było na oryginalnych planach przedostawanie się wilgoci, PUT Kop.Złota została zobowiązana do wykonania kopii. Zostało to wykonane należycie i w terminie, a idealne kopie świadczą o tym że nawet eSCe nie odróżnił od oryginałów, które ZTiF przekazał do archiwum we Wrocławiu.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » poniedziałek 08 mar 2010, 22:24

Te każdy widział,i może oglądać kiedy chce.Mówię tu o mapach w rękach prywatnych,bo są takie. Primusie,a plany pana P....i,co to są za plany może Pan je oglądał. Są to młode mapy więc nie sądzę aby były pokazane na nich jakieś inne chodniki.Ja tych map nie oglądałem ale między innymi pan P....a je ma pozdrawiam.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » poniedziałek 08 mar 2010, 22:45

Troszkę z innej beczki.czy ktoś cos wie o byłej fabryce amunicji w stoku,nie tej W.GUTTLER Reichenstein,z wizerunkiem łucznika,tej na potrzeby wermachtu .Znajdowała się około 2 km od rynku najprawdopodobniej [znajduje]?się jeszcze.

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » czwartek 11 mar 2010, 09:10

Prawdopodobnie chodzi Łazikowi o budynki na terenie Zakładu Guttlera ich plany znajdują się w archiwum w Kamieńcu a usytuowane były przy drodze na Kamieniec. Przy okazji ponawiam zapytanie:Czy ktoś ma wiarygodne informacje na temat Gertrudy i Pauliny Guttler, daty urodzenia lub zgonu, miejsca ostatniego pobytu itp. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » sobota 13 mar 2010, 18:12

Dzięki Arsenie ,To ułatwi sprawę,część podziemna najprawdopodobniej jeszcze jest,dokładnie widać gdzie stała fabryka,z planów wiele będzie można się dowiedzieć,choć pewnie są to plany z przed wojny i nie obejmują rozbudowy.Jak ktoś lubi szperać to niech mi powie o co chodzi z tą tajną listą rozszyfrowaną niedawno przez Niemieckich eksplorerów,chodzi mi o listę tajnych bunkrów i fabryk zbudowanych przez 3 rzeszę. BUNKER LISTA,DORADO REICHENSTEIN,poza tym że Złoty Stok jest na tej liście nic nie wiem,czy chodzi o nasze kopalnie,jeśli tak to miały jakieś znaczenie podczas wojny,a może chodzi o fabrykę amunicji.POZA TYM ŁADNIE SOBIE TO NAZWALI;DORADO.pozd.

Awatar użytkownika
niebieski24
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec
Kontakt:

Post autor: niebieski24 » poniedziałek 22 mar 2010, 14:11

ja wiem ze budynki przy ulicy Zeromskiego sluzyly jako magazyny amunicji , wiec moze sama fabryka tez miescila sie w tej okolicy ??

ODPOWIEDZ