Miasto i turystyka

Pofantazjujcie trochę, napiszcie co byście zmienili lub stworzyli nowego w Złotym Stoku. Oczywiście z umiarem, bo przecież kasyna nikt tu nie postawi :-)
Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » poniedziałek 01 cze 2009, 15:19

Według mnie to najgłupszy pomysł burmistrza aby w łącznik szkoły zrobić mieszkania socjalne. Dziwi mnie, że taki idiotyzm znalazł się w programie sesji RM. Ale cóż to nie pierwszy i zapewne nie ostatni idiotyczny pomysł burmistrza. Uważam że mieszkania socjalne można zrobić w hotelu OsiRu, albo odkupić budynek szkoły nr 2. O ile mnie pamięć nie myli to mieszkania socjalne miały powstać przy ul. Żeromskiego nawet wylano fundamenty wtopiono sporo pieniędzy w niby kanalizację i cisza. Pozdrawiam Szperacz

Zabiegło
...
...
Relacja: Sympatyk

Re: Miasto i turystyka

Post autor: Zabiegło » sobota 25 lip 2009, 16:30

Pragnę zapewnić wszystkich zainteresowanych, że twórca zbroi japońskich jest nadal aktywny. Nie zapomina o Złotym Stoku. Formalności wymagane dla załatwienia sprawy muszą być spełnione, a to wymaga czasu. Teraz mogę z radością poinformować, ze jestem już dzierżawcą obiektu i rozpoczęły się prace adaptujące go na pracownię. Proszę o cierpliwość, bo jestem sam do sterowania całością przedsięwzięcia. Mam nadzieję, że z początkiem jesieni pracownia będzie gotowa, a chętnym opowiem co wiem o japońskich zbrojach i zaprezentuję swoje umiejętności. Korzystając z nieustającej przychylności władz Złotego Stoku, rozpocznę organizację stałej ekspozycji. Już niebawem. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
ICE
Sztygar
Sztygar

Post autor: ICE » niedziela 26 lip 2009, 22:22

Czekamy z "utęsknieniem" ;D

POZDRAWIAM GORĄCO / sąsiad :-)
\ totus_tuus

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » piątek 12 lut 2010, 16:26

Juz dawno przycichl temat ,,zlotostockich zrodel''.Arsenie czy jest szansa bys mogl tutaj wrzucic opisane przez Ciebie rysunki,plany pijalni wod na ul.Zlotej,projekty itp?Druga sprawa to dzieje kosciola katolickiego-warto by je przetlumaczyc na jezyk polski,moglyby sie w nich znajdowac jakies informacje o pozostalosciach zamku ktore wykorzystano do budowy kosciola oraz wiele innych ciekawostek.Pytanie czy ktos w Zlotym Stoku by sie podjal tlumaczenia i za ile.
Pozdrowienia
Przyjaciel ziemi złotostockiej

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » piątek 12 lut 2010, 16:33

Jaki to język ;staroniemiecki czy ten niemiecki?

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » piątek 12 lut 2010, 16:50

Poniewaz to kosciol katolicki wybudowany w latach 70 tych XIX wieku(a wiec nie tak dawno)-podejrzewam,ze jest to jezyk niemiecki(tu musi Arsen wyjasnic czy tak jest) ale pewnie napisany recznie tzw.Schlawicha ktora mozemy czasami ogladac na adresowej stronie pocztowki.Jest to kaligraficzny rodzaj pisma,mozliwy do odczytania dla osoby ktora juz takie teksty czytala i studiowala albo byla urodzona przed wojna.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » piątek 12 lut 2010, 18:19

Tak czy siak mam dobrych znajomych w Niemczech widzę się z nimi parę razy w roku i jak będziecie mieć jakieś papiery to róbcie kopie,te kopie w przypadku trudnych tekstów przetłumaczą w berlinie ich znajomi.ZAZNACZAM ŻE TAKIE COŚ TRWA JAKIŚ CZAS. ale za to za darmo.

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » poniedziałek 15 mar 2010, 09:20

Czy ktoś posiada wynik analizy wody ze źródła przy drodze do LądkaZdoju. Z układu hydrogeologicznego wynika, że woda z tego źródła powinna być pozbawiona zawartości arsenu. Ujęcie wody wykonane przez Pana Leśniczego jest pomysłowe i bardzo pasuje do otoczenia. Dobrze byłoby obudować ujęcie kamieniem bo obecnie większość wody spływa po podłożu a nie do wykonanych rynienek. Wymaga poprostu bieżącej konserwacji. Rysunek Pijalni na Ulicy Złotej prześlę do Gawlitzka, bo sam nie wiem jak się wstawia do tekstu. On pewnie umieści na forum. A swojś drogą, czy nie można umieszczać na forum wyników analizy wody - tych istniejących. Odnośnie zastosowania leczniczego źródeł arsenowych jest broszura, która znajduje się w Archiwum. Dotyczy coprawda stosowania wody arsenowej ze źródła w Kudowie ale jest bardzo interesująca. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » poniedziałek 15 mar 2010, 13:24

O ile pamiętam to ten projekt przedstawia ładną ,ażurową altanę.Gawlitzku wstaw to jak Arsen Ci podeśle.poz.

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » środa 17 mar 2010, 20:48

Obrazek przedstawiający proponowane przez niemców ujecie wody ze źródełka na Złotej zgodnie z obietnicą przesłałem. Ja osobiście korzystam ze źródła na drodze Lądkowskej ale woda ze studzienki, którą ja nazwałem SARNIA STUDZIENKA , od sarenek, które tam popijają po posiłku w wiśniowym sadzie, też wg mnie nadaje się do picia, ponieważ znajduje się powyżej górotworu zawierającego rudy arsenowe. Czy wiadomo forumowiczom o przeznaczeniu studni przy wapiennikach, tej zabezpieczonej ostatnio płytami betonowymi. Może do niej spływała woda z SARNIEJ STUDNI ALE JA PAMIĘTAM JĄ ZAWSZE SUCHĄ. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » środa 17 mar 2010, 21:40

Studnia przy piecach pierwotnie bardzo głęboka,z pewnością było to ujęcie do kalkwerke.Studnia na wiśniowym i ok 200 m dalej po czeskiej stronie to jedne z głównych źródeł rzeczki która wpływa z Czech na Polską stronę na przejściu granicznym.Źródło na przeciw GS odwodnienie chodnika,żródło 100m wyżej intensywne po porze mokrej to kolektor odwadniający cały wiśniowy sad ,dodam jeszcze że ostatnio sprawdzałem co to za żródło,wychodzą z niego kanały ceramiczne,można sprawdzić bo odkryłem je na wierzch.Swoją drogą cały sad ma rzędy drenów i co najmniej dwie studnie,komuś bardzo zależało aby osuszyć tą górę.poz

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » czwartek 18 mar 2010, 09:27

Jak wyglądało to drugie źródło powyżej Studni sarniej na granicy, jest lokalizacja na mapie ale ja go nie znalazłem( po drugiej stronie czeskiej kapliczki)-widocznie słabo szukałem. Pozdrowienia.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » czwartek 18 mar 2010, 17:19

Zgadza się teraz jest tylko na mapach.Musiało też być omurowane bo jest tak samo oznaczone jak to sarnie.W tym rejonie gdzie stało jak i wokół kapliczki widać ślady prac górniczych,pewnie znikło pod wyrobiskami,tak samo jak wejścia do starych sztolni na przeciw zapałczarni,tam też gdy otwierano kamieniołom wapienia za Gucke to cały ten szmelc z odkrywki zsypywano w dół ,ta cała górka nad źródełkiem gdzie rosną dziczki jest sztucznie usypana.Gdy szmelcu było tak dużo że zaczęły pod nim znikać wejścia do chodników wtedy wstawiono rurę i zrobiono obmurówkę aby zwierzyna tam nie robiła bo woda była i jest krystalicznie czysta.To tylko moje zdanie poz.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » piątek 19 mar 2010, 16:08

Arsenie znalazła się studnia,błąd w oznaczeniu na mapach kazał nam szukać na przeciw kapliczki około 100m,czyli w wąwozie ze strumieniem.Skoro jesteśmy w unii europejskiej to pozwoliłem sobie na dokładne zwiedzenie obszaru,a nie uprawianie partyzantki jak dawniej.Mało tego odnalazłem jakieś ruiny z kamieni przy której jest ta studnia.Kawał piwnicy,taras widokowy na wąwóz.Całość znajduje się w połowie drogi do kapliczki i w lewo jakieś 100m,na samej skarpie.Intryguje mnie przeznaczenie tego obiektu bo na pewno nie był to budynek mieszkalny a przemysłowy. Z przekonaniem mogę powiedzieć że tam też było górnictwo.Do tego nie ma go na żadnych mapach.Jak pan chce to porobię zdięcia,ale lepiej to zobaczyć na własne oczy.poz.

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » piątek 19 mar 2010, 20:55

Gratulacje i dziękuję. Miałem się wybrać wzdłuż strumienia od mostka granicznego ale czekałem na lepsze warunki atmosferyczne ale teraz mam dokładne wskazania. Czy ze studni wypływa też woda?Odnośnie Gertrudy może nie figurować w spisie kościołaa ani katoickiego ani ewangelickiego ale w księgach zgonów powinna figurować. Przecież WG mimo śmierci w zakładzie w Niemczech ma wpis w księdze zgonów w ZS. Raczej przypuszczam, że zmarła po 1945 roku i dlatego nie została pochowana w Mauzoleum. Datę urodzenia szacuję na 1860-1870. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » sobota 20 mar 2010, 16:39

Polecam wszystkim spacer wzdłuż tego strumienia.Zwłaszcza wiosną,pełno tam przebiśniegów,ciekawe miejsca.Uwaga przy samej kapliczce bo w wąwozie jest rykowisko.Dziś też tam byłem i poniżej tej omawianej ruiny znajduje się następna ze źródłem obok wychodzącym z ziemi.Tamta studnia jest zasypana po sam wierzch .w kilku miejscach wąwozu jest żużel hutniczy.Czesi czy Niemcy tam prowadzili eksploatację?

Awatar użytkownika
niebieski24
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec
Kontakt:

Post autor: niebieski24 » poniedziałek 22 mar 2010, 13:51

bardzo ciekawe, szczegolnie zaciekawil mnie ten taras mozne Pan umiesci jakies foto ?? chetnie bym sie przeszedl i sam to zobaczyl ale niestety nie mam jak i bede w ZS dopiero na swieta, ale wtedy napewno tam sie udam

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » wtorek 23 mar 2010, 14:06

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

RUINA 1. STUDNIA 2 .NAJPRAWDOPODOBNIEJ DUŁ WYCHODKA 3 .ZAWALONY BUDYNEK Z PIWNICĄ.SĄ JESZCZE INNE POZ.

Awatar użytkownika
niebieski24
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec
Kontakt:

Post autor: niebieski24 » wtorek 23 mar 2010, 14:10

musze napisac ze bardzo ladne miejsce , napewno odwiedze je teraz jak bede w ZS. ciakwe jak to bedzie sie prezentowalo teraz wiosna, a swoja droga to nie wydaje mi sie zeby ktos w lesie budowal cos takiego tak poprostu zeby sobie bylo i zapewne byly zwiazane z tym jakies plany

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » piątek 26 mar 2010, 23:14

Witam i przepraszam za opoznienie ze wstawieniem zdjecia od Arsena.
Oto ono:
Obrazek

PS.Pionowa,bardzo gleboka studnia na wapiennikach ktora jeszcze niedawno zabezpieczona byla tylko suchym chrustem(!!!) sluzyla zakladowi wapiennikow kalkwerke.Natomiast cos co lazik okreslil,,kolektorem'' dla wisniowego sadu odkrylem juz dawniej ale nie wiedzialem co to jest.Sa tam zakopane tez nizej,obok betonowe plyty.Myslalem,ze to odwodnienie jakiejs starej sztolni bowiem teren zdradza slady dawnej eksploatacji.Warto tam pokopac.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ