Miasto i turystyka

Pofantazjujcie trochę, napiszcie co byście zmienili lub stworzyli nowego w Złotym Stoku. Oczywiście z umiarem, bo przecież kasyna nikt tu nie postawi :-)
andrzej frankow
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: andrzej frankow » poniedziałek 17 lis 2008, 21:41

Jakies nieporozumiene, przeciez pisze caly czas zeby podac sklad wody bez komentarza (niezdatna do picia ) ale tez bez komentarza zdatna do picia i nie trzeba sie wstydzic ze trudnogojaca sie rana polewana ta woda goi sie jak na przyslowiowym psie. Mozemy mowic o zrodelku przy zapalczrni. Najwazniejsze zeby propagowac wlasciwosci wod arsenowych ze Zlotego Stoku. Ta wiedze trzeba przyblizyc ludzim w kazdy mozliwy sposob bo ile osob wchodzi na ciekawostki na stronie miasta a tym bardziej wie gdzie kiedys byla zapalczarnia.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Relacja: Sympatyk
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » poniedziałek 17 lis 2008, 22:46

Dobrze,niech wiec nowa tablica naprzeciw Sztolni Ksiazecej powstanie.Ja jednak mysle bardziej o turystach i o bardziej komercyjnym wykorzystaniu zdrojowych wod Zlotego Stoku.Takie mozliwosci stwarza bardziej przez swoja lokalizacje i wieloletnie,szczegolowe badania w przeszlosci Mineralne Zrodlo przy dawnej zapalczarni.W rejon Ksiazecej az tak wielu turystow sie nie zapuszcza(zreszta zostawmy to miejsce takie jakie jest od stuleci), a na ul.Zlotej dzien w dzien tlumy ludzi.Kazdy turysta wjezdzajac na kopalnie tuz kolo GSu moglby zaparkowac samochod i w mini pijalni skosztowac wody z mini studzienki.Wtedy miasto zyskaloby dobra reklame jako malego miasta zdrojowego.
Ps.W ramach kladzenia kostki na rynku moze warto by odkopac dwie studnie ktore znajduja sie m.wiecej na przedluzeniu naroznikow magistratu,kto wie moze woda pompowana z nich to tez bylby dobry haczyk na przyciagniecie turystow do rynku.
Przyjaciel ziemi złotostockiej

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » sobota 22 lis 2008, 15:35

Czyzby temat wod mineralnych sie forumowiczom znudzil?A szkoda.Mysle ze fajnie gdyby Pan Burmistrz Zlotego Stoku zainteresowal sie tym tematem.W kazdym razie chcialbym wam przedstawic jeszcze jedno ciekawe miejsce.Otoz kierujac sie obrzezami sadu wisniowo-czeresniowego wzdluz granicy czeskiej dochodzimy do niewielkiego wzniesienia u podnoza ktorego znajduje sie stary ceglany ,,domeczek'' w ktorego wnetrzu jest studnia z wybijajaca non stop woda.Intensywnosc wyplywu nie zalezy od opadow.Wiec czym jest owa studnia.Czy jest to odwodnienie starej kopalni czy naturalne zrodlo podziemne ktore zabudowano chroniac pola przed zalaniem.Czy ktos ma wiedze na temat owego miejsca?

Awatar użytkownika
dobekfooto
Moderator
Moderator
Relacja: Mieszkaniec
GG: 8824316
Kontakt:

Post autor: dobekfooto » sobota 22 lis 2008, 17:13

Też ciekawi mnie pochodzenie i historia tego obiektu. Od siebie mogę dodać jednak tylko tyle, że woda w "domku" jest zawsze kryształowo czysta a jej spożycie nie wywołało u mnie żadnych skutków ubocznych :)
"Buntu nie boji sie wladca ten,
co by z powiek spedzal mu sen.
Lecz nie poradzisz nic bracie moj ..."

Awatar użytkownika
Primus Inter Pares
Gwarek
Gwarek

Post autor: Primus Inter Pares » poniedziałek 24 lis 2008, 22:50

„Studnia Marianny” tak pozwoliłem sobie nazwać tą budowlę skrywającą źródło a nie inaczej bo czesi w Bilej Vodzie mają odwiert który nazwali żródłem Marianny. Na jakąkolwiek wzmiankę o jej powstaniu i historii nie udało się trafić. Znajduje się ona na dawnym starym szlaku drogi ze Złotego Stoku do Lądka przez Tan-Zapfen „U-Siski”i Rsenbeg do Lądka, mogła służyć jako wodopój podróżnym. Po wybudowaniu obecnie istniejącej drogi do Lądka przez Mariannę Orańską, studzienka znalazła inne wykorzystanie. Została połączona rurociągiem z zajazdem Die Gucke i zasilała ten obiekt wodą do1945r. Dotychczas można trafić na resztki rur. Nie wiadomo kiedy i kto obudował źródło z zastosowaniem nieracjonalnie grubych ścian z łukowym sklepieniem. Widać też pozostałości świadczące że wejście zamykano drzwiami. Kiedyś na jednym z planów widziałem w tym miejscu krzyżyk, na innych mapach tylko kwadracik- i tyle. Studnia ładna ,szkoda że się sypie, wodę dałem do analizy-czekam na wyniki.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » wtorek 02 gru 2008, 01:04

Tajemnica Studni Marianny chyba pozostanie tajemnica.Ja tez nigdy na wzmianke na jej temat nie natrafilem.Az dziw,ze Niemcy nie prowadzili tam udokumentowanych badan.Skoro jednak wode uzywano w Restauracji Zur Gucke musiano ja zbadac i uznac za zdatna do picia.Moze z tego wzgledu obudowano ja przed obawa celowego zatrucia wody.Widac ,ze studnia jest zawalona(zasmiecona),a w studniach znajduje sie czasami ciekawe rzeczy.Dysponujac pompa moznaby kiedys wypompowac wode i powyciagac ,,skarby'',przy okazji moze odkrywajac skad zrodlo ,,pochodzi''.
W zwiazku z przetargiem na sady wisniowe wraz z terenem gdzie jest studzienka,moze warto by zaznaczyc(przy pozytywnym wyniku analizy wody)mozliwosc zagospodarowania i wykorzystania zrodla.

Z ciekawoscia czekam na wyniki analizy wody.
Dobranoc

andrzej frankow
Dreptacz
Dreptacz

OFICJALNA STRONA MIASTA

Post autor: andrzej frankow » niedziela 28 gru 2008, 13:04

Jest przykladem, ze Ratusz chce byc zmkniety na biezace informacje.
Brak jest aktualizowanych na biezaco Uchwal Rady Miasta, Infomator Rady pblikowany jest z archiwalnym opoznieniem a oferta inwestcyjna, obwieszczenia i informacja o przetargch to poprostu zenada. Mysle ze wiele osob, ktore podobnie do mnie przebywaja poza Zlotym Stokiem chce na biezaco otrzmywac te informacje szczegolnie jesli swoje podatki odprowadzaja do miasta. Drobna uwaga do planu miasta ( oczywiscie dotyczy to mojego obiektu ) to brak na nim Zlotego Jaru.
Poruszam temat Strony Miata poniewaz tak wazna uchwala jak Budzet jest do tej pory nieopublikowana. Wiela miast przekazuje sesje rady on-line ale to juz chyba zbyt wiele.
Pozdrawiam Wszystkich Formulowiczow i Osoby odwiedzajace nasza strone zyczac Wszystkiego Najlepszego na Nowy Rok 2009.

Awatar użytkownika
Primus Inter Pares
Gwarek
Gwarek

Post autor: Primus Inter Pares » niedziela 28 gru 2008, 19:29

Bardzo słuszne uwagi. Ale tu zostaną one raczej bez wyjaśnień osoby odpowiedzialnej. Proponuję kliknąć „kopiuj” i wysłać na :[email protected] (można dodać do kogo imiennie lub wg. stanowiska).

PS. Informator Rady Miejskiej ukazuje się regularnie po trzech sesjach Rady tj po kwartale.
Ostatni Nr 8 za lipiec-sierpień –wrzesień 2008, trafił terminowo do sklepów, kiosku, szkół, i sołectw , kolejny w styczniu 09. Niestety radny nie ma kompetencji egzekwowania czynności od pracowników urzędu. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
dobekfooto
Moderator
Moderator
Relacja: Mieszkaniec
GG: 8824316
Kontakt:

Post autor: dobekfooto » poniedziałek 29 gru 2008, 18:52

Mamy nadzieję, że andrzej frankow podzieli się z nami treścią odpowiedzi, jaką dostanie po napisaniu na adres [email protected]
Jak strona miasta funkcjonuje każdy wie. Czym to jest spowodowane? Tego chyba nie wie nikt... Szkoda tylko pieniędzy które są przeznaczone co roku na ten cel. Ale chyba nie nam to sądzić.
Może zamiast narzekać weźmy się do roboty i dajmy coś od siebie? :)
"Buntu nie boji sie wladca ten,
co by z powiek spedzal mu sen.
Lecz nie poradzisz nic bracie moj ..."

Jan Kowalski
Bajtel
Bajtel

Źródełko

Post autor: Jan Kowalski » wtorek 30 gru 2008, 19:25

Przesyłam fragment ciekawej mapy z zaznaczonym źródełkiem wód mineralno arsonowej. Myslę, że rozwinie się ciekawa dyskusja

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » czwartek 01 sty 2009, 22:02

Temat zrodelka przy ul.Zlotej poruszylem po raz pierwszy na forum bodajze 4 lata temu.Musialby Pan poszperac w dawnych tematach bowiem wiele rzeczy juz powiedziano.Z mapy niewiele mozna wyczytac,nawet co jest napisane przy zrodelku.Dodam jednak,ze byc moze obecny drewniany most przy schodach na bajcerowke wczesniej znajdowal sie przy zrodelku.Mieszkancy i turysci spacerowali z rynku do zrodelka glownie przez tunel miedzy domami w rynku 12 i 14 az do zrodla i kontynuowali droge w gore do restauracji Zur Gucke.Niestety nie spotkalem sie nigdy ze zdjeciem zrodelka za czasow swietnosci.Zastanawiajace jest tez czemu sila wycieku zrodelka wyraznie sie zmniejszyla.Kiedys powyzej znalazlem 2 slabe wycieki,byc moze 100 letnie rury juz skorodowaly i stad niebezpieczenstwo ,ze za kilka lat juz zrodelka nie bedziemy miec.Na terenie powyzej zrodelka,nazwijmy go ,,wawozem'' widac jeszcze slady dawnych robot gorniczych.Moze udaloby sie znalezc pierwotne miejsce wycieku(sztolnie)lub inne ciekawe,nieznane chodniki.Kudlaty mowil,ze ma georadar.Moze zechcialby kiedys przeswietlic ten teren?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » niedziela 05 kwie 2009, 20:08

Primusie co z wynikami badania wody ze Studzienki Marianny,czy juz cos wiadomo,a przy okazji czy znalazl sie juz ktos z ciekawym pomyslem na zagospodarowanie ,,sadu wisniowego'' i okolicy?
Z gory dziekuje za odpowiedz

Awatar użytkownika
Primus Inter Pares
Gwarek
Gwarek

Post autor: Primus Inter Pares » poniedziałek 06 kwie 2009, 21:02

Wiśniowy Sad – kończy się załatwianie byłych dzierżawców. Ale kryzys ostudził jednocześnie zainteresowanych inwestorów. ( Widać to na stoku Chwalisławia gdzie miał powstać super kompleks dla sytuowanych. Nie zjawia się wytwórca zbroi Samurajów itd.). Sądzę że czekając można bezpiecznie wydzierżawiać dotychczasowym na rok , aby jeśli zjawi się ktoś poważny przystąpić do rozmów.
Analizy wody- jedną ze Sztolni Mokrej (vis a’vis Książęcej) otrzymałem w ub r. od znajomego który to załatwił . Dałem dwie próbki, ze źródełka k. Zapałczarni (opisanego na str.miasta) i ze Studzienki Marianny.- Niestety nie odezwał się dotychczas , a nie wypada mi nagabywać. Analizy całkowite wody tj oznaczenie ilościowe katjonów i anjonów bez cz. biologicznych -to dość duży koszt rzędu paru tys.zł.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
adalbert
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: adalbert » poniedziałek 13 kwie 2009, 22:10

A ja z kolei słyszałem :? , że przyczyna zastoju w "inwestycjach" tkwi w braku komunikacji i decyzji w którą stronę idzie gmina. Najpierw pojawiły sie informacje o kamieniołomie koło Chwalisławia a ostatnio o "wiosce wiatraków" w Laskach i to obok działek które niedawno gmina sprzedawała na przetargach jako rekreacyjne... Takie pomysły raczej nie zachęcą do budowy czegokolwiek w okolicy... z takimi "widokami" :roll:

Awatar użytkownika
Primus Inter Pares
Gwarek
Gwarek

Post autor: Primus Inter Pares » środa 15 kwie 2009, 22:25

Każda gmina jest zorganizowaną jednostką administracyjną, funkcjonującą na podstawie ustawy o samorządzie gminnym. Nasza nie jest ideałem ale spełnia warunki i zadania zawarte : w ustawie, rozporządzeniach i innych przepisach wykonawczych. Nie ma takiego dylematu „w jaką stronę idzie gmina”. Jest uchwalona – „Strategia Rozwoju Gminy Złoty Stok” (patrz BIP), Jest „Wieloletni Plan Inwestycyjny na lata 2008-2013”. Jest corocznie uchwalany budżet (patrz forum. Budżet 2009). Są kwartalne wiadomości z tego co się dzieje w gminie pt „Informator Rady Miejskiej”. Jeśli ktoś to czyta, wówczas wie że inwestorowi chcącemu uruchomić kamieniołom w Chwlisławiu, RM postawiła warunki dot. uciążliwości transportu, których jak narazie nie jest w stanie spełnić. O elektrowniach wiatrowych nie było informacji, bo to że ekipy zainteresowanych inwestorów jeżdżą sobie po Polsce i badają przydatne tereny, nie znaczy że składali nam jakiekolwiek propozycje. Co do Wiśniowego Sadu – niema co się śpieszyć , bez problemu można go sprzedać jeśli tylko podzieli się na działki rekreacyjne, a tego nie chcemy.
Pozdrawiam.

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » sobota 30 maja 2009, 21:51

Jak widać jest następny plus dla miasta i duża ciekawostka dla turystów. Analiza wody w sanepidzie kosztuje 300zł a miasta nie stać na taki wydatek albo nie ma chęci. To cudowne żródełko na Złotej jest dokładnie przebadane w 1926 roku i pełna analiza dostępna jest w archiwum miasta ZS. Tam też znajduje się uzgodnienie aby ujęcie wody dla mieszkańców wyprowadzić na zewnątrz sztolni i obudowąć budyneczkiem pijalni. Rysunek pijalni do wglądu w tych samych dokumentach. Jest prosty, ładny i mało kosztowny. Jest też projekt wykonania zawierający kosztorys oraz nawet zamówione pompy-może do tłoczenia wody do sanatorium? Drugie ciekawe źródło to murowana studnia przy drodze do czeskiej kapliczki, niedaleko strzelnicy wojskowej, 20m od granicy czeskiej. Bardzo zaniedbana i pomału rozpadająca się. Na wiosnę tego roku powycinałem drzewka rosnące na dachu i usunełem korzenie aby nie rozwalały dachu-może jeszcze trochę przetrwa do momentu kiedy miasto zlituje się i chociaż zabezpieczy dach cementem. Woda jest cudowna, krystalicznie czysta-tylko "turyści" wrzucają tam śmiecie. Dawniej pływały w tej studni piękne pstrągi, być może było to zasilenie dla winiarni? Stoi i błaga o litość mieszkańców miasta Złoty Stok no i o analizę za 300zł. Jest jeszcze źródło na szosie Lądkowskiej ale o to źródło zadbał Leśniczy i ono widoczne z szosy jest teraz najbardziej zadbane. Chwała dla Leśniczego nie dla włodarzy miasta. ZS jest bardzo bogaty w dobrodziejstwa dawnych mieszkańców miasta ale nawet nie wie o tym. Za bardzo się rozpisałem Pozdrawiam wszystkich co czytają.

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Mieszkania socjalne

Post autor: Szperacz » niedziela 31 maja 2009, 11:02

Mam pytanie ile jest prawdy w tym, że p. burmistrz wymyslił sobie zrobic mieszkania socjalne w łaczniku pomiedzy sport kompleksem a szkołą?

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » niedziela 31 maja 2009, 15:22

Skoro istnieja dawne plany,szkice to moze nalezaloby oglosic publiczny przetarg na zagaspodarowanie zrodelka przy ul.Zlotej lub zainteresowac Kopalnie Zlota pomyslem.Tym samym Zloty Stok zyskalby miano mini-miasta zdrojowego.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Primus Inter Pares
Gwarek
Gwarek

Post autor: Primus Inter Pares » niedziela 31 maja 2009, 23:01

1.Tak nie tylko pomysł ale i przygotowaną uchwałę o budowie w części szkoły mieszkań socjalnych, na sesji 28.05.br. radni odrzucili. Były też inne ciekawe uchwały niestety przegłosowane. ( Jak zwykle nie wiele i delikatnie będzie może o tym w najbliższym ECHU, a w Informatorze dopiero po III kwartale.)
2.Poza podanymi informacjiami w „Mineralne żródło wody żelazowo-arsenowej w Złotym Stoku” w Ciekawostkach na stronie miasta , inne plany i dokumenty nie są znane. Wykorzystanie źródła musi być poprzedzone latami kosztownych badań, łącznie z medycznymi. W obecnej sytuacji niema dla kogo ogłaszać taki przetarg. Pozdrawiam.

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » poniedziałek 01 cze 2009, 08:44

Nie są znane(słowa Primusa)- śmieszne i ciekawe? Zainteresowanych odsyłam do Akt miasta Złoty Stok, niepamiętam dokładnie ale nr9 w Archiwum Państwowym we Wrocławiu Jest tam kilkaset stron dokumentów. Cała historia źródła na Złotej łącznie z wynikami analiz, kosztorysami, zamówieniami na pompy do transportu wody, ustaleniami aby punktu czerpania wody nie umieszczać w sztolni tylko na zewnątrz, stąd wstępne usytuowanie źródła i jego obmurówka, rysunek budynku ujęcia wody, wolnostojący i piękny, mógłby wybudować go nawet Pan Leśniczy, który już tyle przydatnych dla miasta inwestycji wykonał-chwała mu za to. Mógłbym wymieniać jeszcze bardzo długo ale po co? Odsyłam do Akt miasta Złoty Stok, a jest tam co oglądać. Nawet rękopis dziejów kościoła katolickiego napisany pięknym pismem niemieckim dla mnie nie do odczytania-to mógłby zrobić tylko dobry germanista albo może ktoś ze ZS a pierwsza litera jego nazwiska to R... ale to trzeba jemu zlecić, pewnie za niewielką opłatą. Pozdrawiam

ODPOWIEDZ