strona główna  
wtorek, 9 sierpnia 2022; dziś imieniny: Rolanda, Romana, Romualda,
info:         
Filmiki | Ogłoszenia | Mapy | Forum Dyskusyjne | Księga Gości
Złoty Stok
 
Kopalnia
 
Złoto
 
Złotówka
 
 

 Filmy 
 
Pracowity weekend złotostockiej lokomotywy

Powiększ ten fim

Zobacz wszystkie filmy

 * * * 
 
Złoty Stok mapka
Złoty Stok mapka


mapka regionu
mapka regionu
   Dyrda Stanisław   

Pan Stanisław Dyrda, dnia 25 kwietnia 2006r. otrzymał:

odznakę honorową
"ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ"


 Odznaka Legitymacja


Dnia 11 listopada 2006r. otrzymał podziękowania od Burmistrza Złotego Stoku p. Stanisława Gołębiowskiego "za długoletni wkład w rozwój kultury na terenie gminy Złoty Stok":

 Podziękowania


Parę słów o sobie napisał sam odznaczony:

 Dyrda Stanisław   Urodziłem się 29 maja 1940 roku z ojca Wojciecha i Zofii Dyrdów Siepraw koło Myślenic w województwie krakowskim. W wieku 14 lat ukończyłem Szkołę Podstawową i rozpocząłem edukację w słynnej Szkole Organistowskiej Księży Salezjanów w Przemyślu, gdzie uczyłem się nie tylko gry na organach, ale także na różnych instrumentach dętych. Po uzyskaniu dyplomu Szkoły Organistowskiej w Przemyślu od września 1958 roku podjąłem pierwszą pracę jako organista w Kamyku koło Częstochowy. Praca ta nie dawała mi pełnej satysfakcji i dlatego w 1959 roku zgłosiłem się na ochotnika do wojska. Kartę powołania otrzymałem do jednostki wojskowej w Kłodzku - przydział orkiestra dęta. Po zakończeniu służby wojskowej postanowiłem podjąć pracę w kopalni rud arsenu w Złotym Stoku. 6 listopada 1961 roku rozpocząłem pracę w kopalni jako pracownik fizyczny. Kilka miesięcy później założyłem pierwszy zespół muzyczny, który uległ rozwiązaniu w 1981 roku. Założony przeze mnie zespół: "Kwartet Rytm" brał udział w licznych konkursach zespołów amatorskich plasując się na czołowych miejscach. W latach 1963/65 podjąłem się obowiązku organisty w Kamienicy.
 Dyrda Stanisław W 1964 roku zostałem mianowany kierownikiem hotelu przy Zakładowym Domu Kultury w Złotym Stoku. Od tego czasu datuje się rozpoczęcie i prowadzenie przeze mnie działalności kulturalnej pod egidą ZDK w Złotym Stoku. W rok 1965 rozpocząłem Studium Muzyczne we Wrocławia, przy Wojewódzkim Domu Kultury W 1968 roku po zdaniu egzaminów otrzymałem dyplom - instruktora muzycznego. W tym samym roku rozpocząłem działalność pedagogiczną ucząc wychowania muzycznego w Szkole Podstawowej w Mąkolnie, a w ramach kół zainteresowań prowadziłem zespół akordeonistów, zespół wokalno -instrumentalny "To My" /pierwsza nagroda na konkursie we Wrocławiu/, oraz "Orkiestrę Dętą", która uświetniała i uświetnia wszystkie uroczystości w Złotym Stoku. W 1969 roku otrzymałem nominację na kierownika Zakładowego Domu Kultury w Złotym Stoku.
 Dyrda Stanisław Oprócz działalności czysto merytorycznej starałem się rozszerzać zakres aktywności tej placówki kultury. W czasach, gdy kierowałem ZDK sprowadziłem do Złotego Stoku gro artystów, przybliżając w ten sposób naszej społeczności tzw. "Wielką Kulturę". Współpracowałem ze wszystkimi instytucjami i zakładami naszej gminy. Dla dzieci szkół podstawowych organizowałem przy pomocy "Filharmonii Wałbrzyskiej" lekcje muzyki. Dzięki mojemu zaangażowaniu powstała przy ZDK w Złotym Stoku biblioteka z czytelnią, pracownie - komputerowa, salka telewizyjna, sekcje: brydżowa, plastyczna, fotograficzna, a także pierwszą w powiecie wypożyczalnia kaset video. Na terenie otaczającym ZDK z mojejinicjatywy powstał kort tenisowy, lodowisko czynne w okresie zimy, pole biwakowe itp. W okresie wakacji zapraszałem do Złotego Stoku studentów Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia. Poplonem takich warsztatów były np. rzeźby pozostawione przez plastyków dla miasta Złoty Stok oraz obrazy zdobiące wnętrza ZDK. W 1980 roku zostałem dyrektorem Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury. Przeprowadziłem remonty w wielu świetlicach naszej gminy, rozwijając i tam nowe formy działalności kulturalnej. Moja działalność wielokrotnie przedstawiana była jako wzór do naśladowania na łamach "Gazety Robotniczej", gazety "Sprawy Chemików", "Słowa Polskiego" "Trybuny Ludu", "Wieczoru Wrocławia", a w ostatnim okresie wielokrotnie na łamach lokalnej prasy.

Zawsze starałem się jak najlepiej służyć mojej "Małej Ojczyźnie" i pracę swoja traktowałem jako służba dla wszystkich.

Za swoją działalność na niwie kultury otrzymałem wiele odznaczeń i wyróżnień między innymi:

 • Zasłużony dla Miasta i Gminy Złoty Stok w 2004 r.
 • Złoty Krzyż Zasługi w 1988 r.
 • Odznaka - "Zasłużony Działacz Kultury" w 1982 r.
 • Złota odznaka "Zasłużony dla Dolnego Śląska" w 1975 r.
 • Nagrody i podziękowania Naczelnika Miasta i Gminy w Złotym Stoku
 • Nagrody i podziękowania Urzędu Powiatowego w Ząbkowicach Śl.
 • Podziękowania od Dowództwa Sudeckiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza
 • Podziękowania Ząbkowickiego Domu Kultury
 • Podziękowania Związków Zawodowych Chemików
 • Podziękowania Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej Kuratorium Okręgu Szkolnego we Wrocławiu.
Stanisław Dyrda
Złoty Stok 2005-10-20